به مناسب روز جهانی خانواده

خانواده

ده ایده برای این‌که لحظات به‌یاد‌ماندنی‌ای در خانواده‌تان رقم بزنید.

هر چه اعضای یک خانواده بیشتر درگیر فعالیت‌های مختلف شوند، ارتباطات بین آن‌ها عمیق‌تر می‌شود. به‌خصوص این که بچه ها احساس نزدیکی بیشتری به والدین خود خواهند کرد و در نتیجه برای کسب رضایت آن‌ها بهتر رفتار خواهند کرد. شاید گذراندن وقت با همه‌ی افراد خانواده نیاز به برنامه ریزی داشته باشد اما در اصل یک سرمایه گذاری است. پس می‌توانیم با انجام فعالیت‌های ساده و جالب، ارتباطات و احساسات عمیق‌تری با بچه ها داشته باشیم.

1- مصاحبه‌های خانوادگی: مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها همیشه گنجینه‌‌ای از داستان‌های جالب برای بچه‌ها هستند. بچه‌ها می‌توانند وقتی پیش آن‌ها هستند یک جلسه مصاحبه برگزار کنند، درباره زندگیشان در سال‌های قبل بپرسند. صداشان را ضبط کنند، عکس بگیرند، میکروفون درست کنند و حتی در یک جمع خانوادگی میکروفون مصاحبه را بچرخانند تا یکی هم با خود آن‌ها مصاحبه کند.

2- تعطیلی خاص خانواده: درست مثل سالگردها وجشن تولدها، یک روز مخصوص را برای خانواده یا هر یک از اعضا انتخاب کنید. برای این روز یک اسم ویژه بگذارید. غذای متفاوت درست کنید. هدیه‌های متفاوت به هم بدهید، ‌قوانین جالب برای انجام کارها بنویسید و هر چیزی که فکر می‌کنید می‌تواند این روز را خاص‌تر از بقیه روزها کند.

3- باغچه خانوادگی: اگر می‌توانید در حیاط خانه یک باغچه مخصوص و به اسم خانواده درست کنید. بچه‌ها را تشویق کنید تا با صبر و حوصله گیاه بکارند و از آن‌ها مواظبت کنند. اگر فضای لازم را ندارید با چند گلدان ساده شروع کنید. بچه‌ها را تشویق کنید تا به رشد گیاهان توجه کنند و حتی برایشان داستان بنویسند.

4- غذای مخصوص خانواده: تا آنجا که می‌شود وعده‌های غذایی را با هم صرف کنید. اشکالی ندارد که بچه‌ها سر غذا از جریانات روزشان برایتان تعریف کنند. اگر از کودکی حرف‌هایشان را به شما بگویند در نوجوانی هم بیشتر درباره‌ی مسائلشان با شما صحبت خواهند کرد. حتی می‌توانید در تهیه غذا از آن‌ها نظر و کمک بخواهید.

5- برنامه ریزی یک روز شاد با فرزند: اجازه دهید هر چند وقت یکبار بچه‌ها خودشان یک روز را برای گردش بیرون از خانه انتخاب کنند و برنامه ریزی گردش را بر عهده بگیرند. مثلا چه قدر طول می‌کشد تا به مقصد رسید، آیا باید بلیت گرفت، چند ساعت قرار هست بیرون باشید، وقت غذا باید چه کار کرد. آدرس مقصد کجاست و غیره. این کار مهارت رهبری را در فرزند تقویت می‌کند.

6- ورزش را جدی بگیرید: هر چند وقت یک بار، یک مسابقه ورزشی را برای خانواده ترتیب دهید. هر بار نوع ورزش را تغییر بدهید. یکبار داخل خانه برگزار کنید یکبار خارج از خانه. یکبار با تجهیزات یکبار بدون تجهیزات. ورزش به تقویت مهارت کارگروهی در بچه‌ها کمک می‌کند.

7- یک روز با طبیعت: هر چند وقت یک‌بار با خانواده به فضای سبز بروید. این برنامه به آرامش بچه‌ها و جلب توجه‌شان به طبیعت کمک می‌کند.

8- هر هفته یک فیلم: هر هفته به انتخاب خودتان و بچه‌ها با هم فیلم تماشا کنید مثل زمانی که رفته‌اید سینما. فیلم که تمام شد درباره شخصیت‌های داستان و صحنه های مورد علاقه‌تان با هم صحبت کنید.

9- کلوپ مطالعه خانوادگی: هر کدام از اعضای خانواده یک کتاب انتخاب کند، بعد از مطالعه کتاب یک‌ جلسه‌ تشکیل دهید و درباره‌ی کتاب صحبت کنید. سوالات جذاب برای هم‌دیگر طرح کنید. اگر مایل بودید می‌توانید خانواده‌های دیگر را هم دعوت کنید و یا از شبکه‌های اجتماعی کمک بگیرید.

10- پروژه هنر: لوازم مختلف را برای یک پروژه هنری آماده کنید. اجازه دهید بچه‌ها با خلاقیتشان آثار متفاوت و دوست داشتنی خلق کنند. از آثار عکس بگیرید.

منبع:

https://www.parents.com